Papírová města - John Green

2. 12. 2014

Anotace: Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.

Anotace to tentokrát vážně vystihla. Už od dětství Quentin miloval svou sousedku Margo. Nikdy by ale neměl odvahu s tím něco udělat, protože on Margo je oblíbená, skvělá, úžasná a prakticky dokonalá a on je až na spodku potravního řetězce co se jejich školy týče. Jednou večer ale Margo zaklepe na jeho okno a vytáhne ho na šílené dobrodružství, na které Quentin nikdy nezapomene. Jenomže místo aby se z Margo a Q stali opět nejlepší přátelé, Margo druhý den zmizí. Dokáže Quentin sledovat stopy až k ní? A je na konci jeho cesty skutečně Margo nebo jen její mrtvola?
A máme vítěze. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi víc líbí Hledání Aljašky nebo Hvězdy nám nepřály. Teď je to jasné, Papírová města jsou z těch tři bezkonkurenčně nejlepší. Uťáplý kluk a velice populární, nepředvídatelná dívka, kteří spolu zažijí něco neopakovatelného a kluk je z toho pak po zbytek knížky mimo. Že to zní povědomě? Je pravda, že motivy má John trochu jednotvárné, ale to vůbec nevadí. Jeho styl je totiž skvělý a dokáže napsat tak skutečně působící postavy, že budete čekat, kdy potkáte takovou Margo nebo Quentina na ulici.
Navíc píše lehce a vtipně, takže se člověk ani nenaděje a je na konci knihy. Občas bych chtěla, aby jeho knihy byly trochu delší, ale co se dá dělat, alespoň se teď můžeme těšit na další - An Abundance od Katherines, která by měla vyjít příští rok. Jediný problém je, že kromě novelky Zombiecorns je Katherine zatím poslední z knih, které John napsal sám (potom už má jenom povídku v Let it snow a spolupráci s Davidem Levithanem ve Will Grayson, Will Grayson). Až vyjde v češtině a my si jí všichni přečteme, budeme muset čekat s celým světem, než John zase něco napíše. Ach, jak těžký úděl má oddaný fanoušek. Ale zpět k Papírovým městům. Co vám mám povídat, Papírová města jsou prostě skvělá a pokud mi nevěříte, přesvědčte se sami, každým dnem by měla vyjít i v paperbacku.


6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Na mňa zase pôsobia Johnove postavy presne opačne - ako príliš neskutočné, ktoré by som v žiadnom prípade nemohla stretnúť na ulici.
Kým predchádzajúce dve knihy sa mi páčili, Papierové mestá ma sklamali.

Lumos S. řekl(a)...

Mně se předchozí dvě knihy právě moc nelíbily, takže jsem na Papírová města upřímně zvědavá. Greena mám ráda jako vlivnou osobnost, ale jako spisovatel mi zatím k srdci příliš nepřirostl.

Lucy King řekl(a)...

Konečně se to taky někomu líbí :D Mě se taky moc líbily. Mělo to zajímavé myšlenky a ty jejich dobrodružství mě moc bavily :)

A cup of Lucy řekl(a)...

Už se těším až si ji přečtu. :))

Tiw řekl(a)...

Na tohle jsem zvědavá. Doufám, že mě příběh zaujme o něco víc, než u předchozích dvou knih. :)

Iny Smithová řekl(a)...

No já ti nevím... O tom, že je kniha dobrá, pochybuji třeba jen proto, že tobě se Hvězdy líbily. Přitom je to... fakt tragická kniha. Už aspoň Aljaška o něčem je. Jak jsem z recenzí vypozorovala, my dvě se k literatuře stavíme prostě jinak :). Papírová města mě nezaujaly ani svou anotací a už jen z té mi připadá, že to bude klišé everywhere. Šanci jim určitě dám, záporných recenzí není přeci nikdy dost! :) A jinak souhlasím s Catty - je pravda, že Greenovy postavy jsou popsány dobře, ale rozhodně ne uvěřitelně. Snad nikdo jako jeho postavy nemůže existovat.

Okomentovat

Komentář vždycky potěší. Nestyďte se - já nekoušu :)

Blog contents © Ohana's world of pure imagination 2010. Blogger Theme by Nymphont.