Cinder - Marissa Meyer

27. 2. 2014

Anotace: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…

Cinder je kyborg. Dřív byla člověkem, ale v dětském věku zažila nějakou strašnou nehodu a bez rozsáhlých oprav by nepřežila. Lékaři tedy některé její končetiny nahradili protézami a její mozek vyměnili za umělý, robotický. Právě kvůli tomu už ale není považována za člověka. Je majetkem své macechy a všichni "skuteční" lidé jí pohrdají. Všichni až na prince Kaie, který Cinder jako vyhlášené mechaničce přinese svého droida na opravu. To ale ještě netuší, že Cinder není tak obyčejná, jak na první pohled vypadá. Navíc celá země bojuje s ještě horším rizikem. Neléčitelná nemoc zabíjí stovky lidí, včetně Kaiova otce a další tisíce hrozí zabít armáda Měsíčňanů, pokud Kai nepřistoupí na požadavky jejich královny. Jaká tajemství obsahuje porouchaný droid? A co se stane, až Kai zjistí o Cinder pravdu?
Cinder je rozhodně jedinečná. Alespoň já jsem nikdy nečetla nic podobného. Už samo převyprávění klasické pohádky se u nás často nevidí, ale když z Popelky uděláte Kyborga, buď si zaděláváte na vážné problémy, nebo na obrovský úspěch. U Marissy to naštěstí byl právě ten úspěch. Svět budoucnosti popisuje naprosto dokonale. Všechno okamžitě vidíte před sebou a se Cinder musíte soucítit už od prvních stran. Přitom zároveň čelíte obrovskému nebezpečí, pomalu se zamilováváte do prince a navíc odhalujete všemožná státní tajemství. A to nemluvím o tajemstvích Cinder, o kterých ani sama nevěděla.
Já osobně jsem se od téhle knížky prostě nemohla odtrhnout. Bylo to napínavé, romantické a tajemné a bylo to jednoduše dokonalé. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl. Přesto mi ale v Cinder něco maličko chybělo. Opravdu jsem si jí užila, to ano, ale maličký detail, který nedokážu pojmenovat, mi nedovolil dát jí plný počet hvězdiček. I tak se k plnému počtu ale hodně blíží. Jediné, co mi opravdu vadí, je ta obálka. Proč nemohli nechat tu skvělou s robotickou nohou? Druhý díl se k tomuhle vůbec nebude hodit. To je ale vážně jediné. Jinak to bylo skvělé počtení.3 komentářů:

Myanmar řekl(a)...

Taky se mi ta nožní obálka líbila víc :D Jinak pěkná recenze, tuhle knihu už si nějakou chvíli plánuji přečíst, ale pořád nějak ne a ne se k ní dostat. A nejspíš se mi to ani dlouho nepodaří, aneb ať žije odborná literatura a seminární práce! :))

Tiw řekl(a)...

Na tu českou obálku prvního dílu nadávají snad úplně všechny. Ta originální je rozhodně lepší. Osobně se mi ale zase líbí víc česká obálka Scarlet, která je naprosto úžasná. Jsem zvědavá, jakou obálku Egmont vymyslí u Cress. :)

Jsem moc ráda, že se ti knížka líbila. Tohle je pravděpodobně jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Už se nemůžu dočkat, až vyjdou všechny díly. :)

EM řekl(a)...

Tuhle sérii miluju. Líbila se mi Cinder i Scarlet. =) Souhlasím s tebou. Mohli nechat originální obálku. Obálka Scarlet se mi, ale moc líbí.

Okomentovat

Komentář vždycky potěší. Nestyďte se - já nekoušu :)

Blog contents © Ohana's world of pure imagination 2010. Blogger Theme by Nymphont.