Démonolog - Andrew Pyper

14. 10. 2014

Anotace: Profesor David Ullman patří k předním světovým autoritám v oboru literatury zabývající se démony, specializuje se na klasickou poemu Johna Miltona Ztracený ráj. Přitom je ateista a ke svému oboru přistupuje pouze jako k výplodu lidské představivosti. Když do jeho pracovny přijde záhadná Hubená žena, vyzve ho k cestě do Benátek a dosvědčení existence „jevu“, odmítne ji. Žena mu nicméně zanechá na stole letenky a benátskou adresu. Večer Davidovi oznámí jeho manželka, že od něj odchází. David se impulzivně rozhodne využít příležitosti a vzít svou dvanáctiletou dceru do Benátek. Dceru v poslední době sužují stejné záchvaty melancholie, jaké dlouhodobě trápí i Davida. Ale cesta do Benátek má nečekané následky. Nejprve se David na poskytnuté adrese setká se zcela jasně choromyslným mužem připoutaným k židli. Ale nemohl by být posedlý? Pak ale muž promluví hlasem Davidova zemřelého otce, přičemž opakuje poslední slova, která před smrtí pronesl k svému synovi. Slova, po nichž zůstaly jizvy v duši. David chce co nejdřív opustit Benátky a spěchá zpátky do hotelu, kde najde svou dceru Tess, jak stojí na okraji střechy nad vodami kanálu. Než spadne dolů, stačí vyslovit poslední prosbu: Najdi mě. Následuje nepředstavitelná proměna Davida Ullmana ze skeptika na přesvědčeného věřícího. V úděsném pátrání pod vedením symbolů a hádanek ze stránek Ztraceného ráje musí David Ullman sledovat démona, který se zmocnil jeho dcery, a zjistit jeho jméno. Jestli se mu to nepodaří, ztratí Tess navždy.

Ok, o čem kniha je už nemusím říkat, protože tahle anotace je tak detailní, že už člověk skoro ani nemusí číst knihu samotnou. Démonolog má zajímavou premisu - ateista, který nevěří na démony je najednou donucen věřit a dokonce po démonech začít pátrat, jinak přijde o svou milovanou dceru. Jistě, zní to zajímavě, ale skutečnost byla bohužel nudná a trochu matoucí. I když je David skeptický, stejně si rád udělá výlet do Benátek, kde uvidí podivně se chovajícího člověka přivázaného k židli a jeho dcera skočí ze střechy hotelu. Potom se vrátí domu do New Yorku a začne na základě naprosto šílených vodítek pátrat po démonech. Ta vodítka získává většinou ze svých snů, kde jeho dcera nebo někdo jiný řekne úryvek Miltonovy básně Ztracený ráj a  David najednou přesně ví kam jít. I když si vybere z celého státu naprosto náhodné město, stejně se trefí a dostane se se svým pátráním zase o kus dál. Dává to smysl? Ani moc ne. Takhle příběh pokračuje, až se dostaneme na konec.
Nechci prozrazovat žádné spoilery, ale ten konec byl tak naprosto nesmyslný, že jsem skutečně nad knihou kroutila hlavou. Celý příběh graduje k odhalení jména démona, aby ho David mohl přemoci. Problém je v tom, že David se se samotným démonem vlastně nikdy nesetká, takže celý konec knihy je vlastně naprosto o ničem. Kdo něco takového vymyslel a proč to někdo publikoval a dokonce přeložil, mi zůstává záhadou, ale pro mě byla takhle kniha rozhodně obrovským zklamáním. 

 

2 komentářů:

Aires´s world of books řekl(a)...

Pěkná recenze :) Démonolog se právě chystám číst, tak snad mě kniha úplně nezklame :)

Anonymní řekl(a)...

Každému asi kniha nesedne, no... mě je zase záhadou Tvé hodnocení u knihy, která letos vyhrála cenu (2014 Thriller Awards) jako nejlepší thriller prestižního sdružení International Thriller Writers.

Okomentovat

Komentář vždycky potěší. Nestyďte se - já nekoušu :)

Blog contents © Ohana's world of pure imagination 2010. Blogger Theme by Nymphont.